*

Wynajem długoterminowy

1. Co to jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to usługa, która polega na powierzeniu wszystkich czynności związanych z kupnem, rejestracją, finansowaniem, kompleksową obsługą eksploatacji oraz sprzedażą lub wymianą pojazdu na nowy. Taki outsourcing floty z pewnością jest dobrym sposobem na minimalizację kosztów o czasu związanych z prowadzeniem własnego parku samochodowego. Usługa ta coraz częściej jest stosowana w Polsce, a niezwykle popularna jest zagranicą. Wynajem długotrwały skierowany jest przede wszystkim do Firm traktujących samochody jako narzędzie pracy, podlegające okresowej wymianie. Problemy związane z utrzymaniem samochodów warto powierzyć specjalistom, w zamian za co można zaangażować swój czas w główny profil działalności.

2. Zalety wynajmu długoterminowego w Pomorskiej Grupie Finansowej

Korzystając z wynajmu długoterminowego Klient nie angażuje własnej gotówki na zakup pojazdu, nie angażuje również środków finansowych niezbędnych do skorzystania z kredytu oraz leasingu (czynsz inicjalny, rejestracja pojazdu, ubezpieczenie, opłata manipulacyjna). Dodatkowo opłaty związane z ubezpieczeniem pojazdu, rejestracją oraz serwisem spoczywają na wypożyczalni samochodów. Wynajmując samochód klient nie płaci za całe auto, lecz jedynie za utratę jego wartości przez okres wynajmu, co oznacza niższe koszty od kosztów amortyzacji. Najważniejszym elementem jest to, iż miesięczna rata dla klienta jest niezmienna (liniowy charakter wydatków), natomiast całe ryzyko związane z realnymi wyższymi kosztami bierze na siebie Pomorska Grupa Finansowa. Stała rata miesięczna pozwala Klientowi na precyzyjne kalkulowanie wydatków i budżetu. Ratę tą można w całości wliczyć w koszty uzyskania przychodu

3. Jakie pojazdy Klient wynajmie w Pomorskiej Grupie Finansowej?

Pomorska Grupa Finansowa kupi dla Ciebie każdy samochód ! Bez względu na to czy jest to auto osobowe, dostawcze czy luksusowe. Nie mniej jednak do najczęstszych pojazdów wynajmowanych na długi termin należą auta osobowe typu: Ford Focus, Renault Megane, Opel Astra czy też mniejszy Renault Clio lub Opel Corsa - idealnie dopasowany dla przedstawiciela handlowego. Auta mają bogate wyposażenia obejmujące m.in. klimatyzację, ABS, elektryczne regulowane szyby, lusterka. Dla firm transportowych preferowane auta dostawcze takie jak Fiat Ducato, Renault Master czy też auto typu kontener z windą. Dla Prezesów firm zalecane pojazdy wyższej klasy. Ostatnimi czasy popularne auta w tej hierarchii to VW Passat, Ford Mondeo czy też Audi A6, a dla osób lubiących siedzieć "wyżej" np. BMW X5. Firmy specjalizujące się przewozem pasażerskim na pewno będą zainteresowane autami 9 osobowymi np: Renault Traffic czy Fiat Ducato Panorama.

4. Wynajem a inne formy finansowania

Wynajem długoterminowy wraz z usługami serwisowymi jest jedną z najpopularniejszych metod finansowania pojazdów na całym świecie. W Polsce udział wynajmu w rynku z każdym rokiem wzrasta wraz ze wzrostem znajomości tej usługi. Oprócz wynajmu długoterminowego wyróżniamy kilka głównych sposobów na finansowanie pojazdów w firmie:

  • ZAKUP NA WŁASNOŚĆ
  • LEASING FINANSOWY
  • KREDYTY

ZAKUP NA WŁASNOŚĆ

Przy zakupie pojazdu na własność Klient blokuje znaczną część środków, która mogłaby być wykorzystana do finansowania głównych celów swojej działalności. Oprócz czystej gotówki na sam pojazd klient musi poświęcić jeszcze:

  • koszt przy zakupie - czas, siła nabywcza (przetargowa)
  • koszt sprzedaży - umieć sprzedać używany pojazd to sztuka
  • koszt dodatkowych inwestycji - dodatkowe wyposażenie, części, materiały itp.
  • koszt czasu związanego z oczekiwaniem na dostawy pojazdów
  • koszty fiskalne - rejestracja, podatki, zwrot podatku VAT lub nie
  • amortyzacja pojazdów
  • koszt ewidencji księgowej parku
  • koszt napraw także tych nie objętych gwarancją
  • koszt ukrytych wad pojazdów
  • koszt ogumienia i pojazdów zastępczych
  • koszt personelu
  • koszt ubezpieczenia i zmian składek ubezpieczeniowych
  • koszt negocjacji z ubezpieczycielem

LEASING FINANSOWY

W przypadku leasingu finansowego klient zobowiązany jest do wykupu samochodu i ponosi ryzyko jego odsprzedaży. W przypadku wynajmu długoterminowego mamy stałą jednomiesięczna ratę niezależną od stóp procentowych w Polsce, co ma wpływ natomiast na zróżnicowaną wysokość raty w przypadku leasingu. Leasing ponadto nie zapewnia dodatkowych usług w zarządzaniu flotą takich jak pojazd zastępczy, wymiana ogumienia, likwidacja szkody. Leasingodawca nie negocjuje w imieniu klienta ceny samochodu u dealera czy też ceny na usługi serwisowe. W tym przypadku również całość administracji pozostaje po stronie Klienta, który nie ma też możliwości zmiany długości kontraktu w czasie jego trwania. Ponadto istotnym elementem różnicującym wynajem od leasingu jest brak czynszu inicjalnego, dzięki czemu klient nie musi angażować swojego kapitału.

KREDYTY

Zaciągnięcie kredytu powoduje obniżenie zdolności kredytowej Firmy oraz powstanie dodatkowych kosztów związanych z odsetkami. Istnieje oczywiście możliwość obniżenia kosztu odsetek poprzez skorzystania z opcji kredytu w obcej walucie lecz w tym przypadku przejmujecie Państwo na siebie ryzyko związane z ewentualnymi wahaniami kursowymi. Spłacany kapitał nie możecie Państwo wrzucić w koszty, tylko odsetki od kredytu. Kolejnym wydatkiem gotówkowym jest rejestracja oraz wciąż drogie ubezpieczenie samochodów. Ponoszone w trakcie eksploatacji samochodów koszty obsługi serwisowej wzrastają wraz z czasem eksploatacji. Czasami kilka jednoczesnych i nieprzewidzianych zdarzeń serwisowych w krótkim okresie czasu, może narazić Firmę na znaczne, niezaplanowane wydatki gotówkowe.

wynajem samochodów


*

Tel: +48 530-181-113
E-mail: biuro@pomorskagrupafinansowa.pl


Adres:
ul. Szafarnia 10 lok. 25, 80-755 Gdańsk

samochody